The number of records is: -1
GHSSCA - Swimmers and Coaches of the Year

 

Home
GHSSCA Membership
Latest News
Meeting Notes
State Meet Info
State Meet Volunteers
Proof of Performance

New Coaches
Coaches List
Meets Info/Results
Entering Meets Proc.
Coaching Mentors
Diving
FaceBook

History / Awards
State Meet History
Swimmers of the Year
Coaches of the Year
All-State Team
All-American
State Meet Results

Links / Forms
GHSA
College Scholarships
NISCA
Old GHSSCA Site

Swimmer and Coach of the Year

Year
Class

Swimmer of the Year

Coach of the Year

 2013-2014
6A Girls
 Katie Grover, Milton  Virginia Richards, Etowah
 2013-2014
 6A Boys
 Jay Litherland, CHATTAHOOCHEE  Mary Howell Hafner,  Walton
 2013-2014
 1-5A Girls
 Caitlin Cooper, Woodward  Katie Woods, North Paulding HS
 2013-2014
 1-5A Boys
 Paul Powers, North Hall
 Gunner Bentz, St.Pius X
 Scott Carter, St.Pius X
 2012-2013
6A Girls
 Rebecca Postall, Kennesaw Mountain  Kerrie Langley, Lambert
 2012-2013
 6A Boys
 Jimmy Yoder, Lassiter  Jack Gayle/ Eric Brown,  Parkview
 2012-2013
 1-5A Girls
 Nicole Stafford, Westminster  Katie Woods, North Paulding HS
 2012-2013
 1-5A Boys
 Paul Powers, North Hall   Charles Todd, Dalton HS
 2011-2012
 5A Girls
 Rachel Dudley, Mill Creek   Greg Puckett, Brookwood
 2011-2012
 5A Boys
 Matias Kosky, Northview   Jack Gayle/ Eric Brown, Parkview
 2011-2012
 1-4A Girls
 Haley Durmer, St.Pius  Brandi Camp, Lambert
 2011-2012
 1-4A Boys
 Taylor Dale, Dalton  Charles Todd, Dalton
2010-2011
5A Girls
Sammy Bosma, Lassiter Glenn Meeden, Lassiter
2010-2011
5A Boys
Matias Koski, Northview  Jeremy Laird, Ptree Ridge
2010-2011
1-4A Girls
Nicole Stafford, Westminster Terry Blish, Marist
2010-2011
1-4A Boys
Jack Lane, Lakeside Colin Creel, Wesleyan
2009-2010
5A Girls
Erin Reisinger, Walton Rick Creed, Mill Creek
2009-2010
5A Boys
Matias Koski, Northview Greg Puckett, Brookwood
2009-2010
1-4A Girls
Nicole Stafford, Westminster Nell Hess, Sequoyah
2009-2010
1-4A Boys
Doug Reynolds, Loganville Beth McGee, GAC
2008-2009
5A Girls
Erin Reisinger, Walton Glenn Meeden, Lassiter
2008-2009
5A Boys
Andrew Ruffing, Parkview Greg Puckett, Brookwood
2008-2009
1-4A Girls
Kristine Polley, Sprayberry Terry Blish, Marist
2008-2009
1-4A Boys
Will Freeman, GAC Karen Blackman, GAC
2007-2008
5A Girls
Erin Reisinger, Walton Glenn Meeden, Lassiter
2007-2008
5A Boys
Michael Arnold, Kennesaw Mtn. Greg Puckett, Brookwood
2007-2008
1-4A Girls
Kathleen Hersey, Marist Margaret Gilbert, St. Pius X
2007-2008
1-4A Boys
Miller Douglas, Westminster Tom McFerrin, Dunwoody
2006-2007
5A Girls
Kristen Redmond, Centennial Colin Maloney, Northview
2006-2007
5A Boys
Michael Arnold, Kennesaw Mtn. Jack Gayle, Parkview
      Eric Brown, Parkview
2006-2007
1-4A Girls
Kathleen Hersey, Marist Terry Blish, Marist
2006-2007
1-4A Boys
Peter Benner, Benedictine Pete Higgins, Westminster
2004-2005
5A Girls
Carolyn Jones, Glynn Academy Glenn Meeden, Lassiter
2004-2005
5A Boys
Joseph Redmon, Newnan Jennifer Weaver, Collins Hill
2004-2005
5A Boys
  David Reason, Kennesaw Mt.
2004-2005
1-4A Girls
Kathleen Hersey, Marist Chrys Randolph, Lakeside-Dekalb
2004-2005
1-4A Boys
Dan McMahon, Marist Pete Higgins, Westminster
2003-2004
5A Girls
Beverly Walker, Walton Greg Puckett, Brookwood
2003-2004
5A Boys
Kevin Cargill, Centennial Jennifer Weaver, Collins Hill
2003-2004
5A Boys
  David Streib, Harrison
2003-2004
1-4A Girls
Elizabeth Hill, Westminster Colin Creel, Wesleyan
2003-2004
1-4A Boys
Chris Ewald, South Forsyth Charles Todd, Dalton
2002-2003
5A Girls
Amanda Weir, Brookwood Greg Puckett, Brookwood
2002-2003
5A Boys
Wesley Flatt, Centennial Rick Creed, Parkview
2002-2003
5A Boys
Bryan Lundquist, Lassiter  
2002-2003
1-4A Girls
Katherine Bell, Westminster Karen Blackman, GAC
2002-2003
1-4A Girls
Elizabeth Hill, Westminster  
2002-2003
1-4A Boys
Chris Ewald, South Forsyth Kris Hunt, South Forsyth
2001-2002
5A Girls
Christie Hupman, Brookwood Greg Puckett, Brookwood
2001-2002
5A Boys
Eric Shanteau, Parkview Rick Creed, Parkview
2001-2002
5A Boys
Michael Kauffman, Parkview  
2001-2002
1-4A Girls
Katherine Bell, Westminster Pete Higgins, Westminster
2001-2002
1-4A Girls
Elizabeth Hill, Westminster  
2001-2002
1-4A Boys
Mark Stephens, Marist Terry Blish, Marist
2000-2001
5A Girls
Amanda Weir, Brookwood Greg Puckett, Brookwood
2000-2001
5A Boys
  Rick Creed, Parkview
2000-2001
1-4A Girls
   
2000-2001
1-4A Boys
    Melissa Wilborn, Paideia
1999-2000
4A Girls
Christie Hupman, Brookwood Greg Puckett, Brookwood
1999-2000
4A Boys
Michael Kauffman, Parkview Rick Creed, Parkview
1999-2000
1-3A Girls
Amy Baly, Marist Franke Marsden, Marist
1999-2000
1-3A Boys
Peter Marshall, Marist Terry Blish, Marist
1998-1999
Girls
Julie Manitt, Walton Pete Higgins, Westminster
1998-1999
Boys
Matt Sopp, Duluth Monica Erwin, Pope
1997-1998
Girls
Katie Permenter, Parkview Rick Creed, Parkview
1997-1998
Boys
Scott Davis, Duluth Brook Whitmire, Duluth
NFHS Network