The number of records is: -1
GHSSCA - All American

 

Home
GHSSCA Membership
Latest News
Meeting Notes
State Meet Info
State Meet Volunteers
Proof of Performance

New Coaches
Coaches List
Meets Info/Results
Entering Meets Proc.
Coaching Mentors
Diving
FaceBook

History / Awards
State Meet History
Swimmers of the Year
Coaches of the Year
All-State Team
All-American
State Meet Results

Links / Forms
GHSA
College Scholarships
NISCA
Old GHSSCA Site

2009-2010 All Americans

Summary of 2009-2010 All-Americans. 

 
  RELAYS RELAY MEMBERS SWIMMERS DIVERS ALL
GIRLS 9 36 18 8 62
BOYS 7 28 16 3 47
TOTAL 16 64 34 11 109
GIRLS  2009-2010
Place Event Time Name School
24 200 MR 1:45.49   Erin Reisinger 12 Walton
  Aven Jackson 11
  Mary Rose Palermo 12
  Jessica Graber 12
41 200 MR 1:46.54   Courtney Ciesielski 12 Walton
  Shannon O'Malley 11
  Jordan Drake 9
  Kim Carducci 11
53 200 MR 1:46.93   Katherine Kerman 10 Westminster
  Jamie Christy 9
  Nicole Stafford 9
  Taylor Ayres 12
99 200 MR 1:48.25   Frederique Lefebvre 10  Mill Creek
  Katie Evans 10
  Rachael Dudley 10
  Sommers Creed 11
30 200 FREE 1:49.25   Caroline Kenney 12 North Gwinnett
40 200 FREE 1:49.56   Sommers Creed 11 Mill Creek
69 200 IM 2:04.58   Julia Treible 12 Centennial
89 200 IM 2:04.95   Anna Neumeister 11 Pope
31 50 FREE 23.43   Jessica Graber 12 Walton
107 50 FREE 23.82   Erin Reisinger 12 Walton
  DIVE     Ann-Perry Blank 12 Colquitt County
  DIVE     Andrea Demick 9 Marist
  DIVE     Kelsey Goodman 12 Colquitt County
  DIVE     Taylor Gould 9 Marist
  DIVE     Lauren Hall 9 Wesleyan
  DIVE     Elizabeth Kirkland 9 Colquitt County
  DIVE     Ansley Long 12 Kennesaw Mountain
  DIVE     Gaffney Taylor 9 St. Pius X
18 100 FLY 54.70   Nicole Stafford Westminster
47 100 FLY 55.39   Rachael Dudley 10  Mill Creek
120 100 FLY 56.73   Kate Brandus 11 Milton
64 100 FREE 51.20   Caroline Kenney 12 North Gwinnett
118 100 FREE 51.79   Samantha Bosma 11 Lassiter
129 100 FREE 51.87   Kelsey Gouge 10 Brookwood
29 500 FREE 4:51.17   Sommers Creed 10 Mill Creek
41 500 FREE 4:52.41   Taylor Roy 10 Sequoyah
60 500 FREE 4:54.74   Rachael Dudley 10 Mill Creek
105 500 FREE 4:57.88   Hailey White 11 Duluth
125 500 FREE 4:58.62   Sarah Williford 9 Lassiter
127 500 FREE 4:58.81   Madison Jacobi 10  Harrison
17 200 FR 1:35.66   Jessica Graber 12 Walton
  Mary Rose Palermo 12
  Adrienne Pilchard 12
  Erin Reisinger 12
73 200 FR 1:37.58   Elizabeth Pitts 10 Marist
  Katherine Daniels 11
  Elise Breaux 9
  Meredith Nakamo 11
8 100 BK 53.99   Erin Reisinger 12 Walton
35 100 BK 55.58   Nicole Stafford 9 Westminster
56 100 BR 1:03.94   Julia Treible 12 Centennial
59 100 BR 1:04.00   Ariana Berg 11 McIntosh
94 100 BR 1:04.70   Allison Carr 10 North Gwinnett
107 100 BR 1:04.90   Shannon O'Malley 11 Lassiter
50 400 FR 3:30.71   Courtney Ciesielski 12 Lassiter
  Ansley Crenshaw 12
  Sarah Williford 10
  Samantha Bosma 11
81 400 FR 3:32.45   Rachel Astles 10 Westminster
  Katherine Kerman 10
  Lilly Nunnally 9
  Nicole Stafford 9
103 400 FR 3:33.30   Liz Saint 11 Centennial
  Lida Walsh 10
  Caitlin Bell 10
  Julia Treible 12

 
BOYS  2009-2010
Place Event Time Name School
47 200 MR 1:35.34   Nick Salyers 10 Wesleyan
  Will Gregory 11
  Michael Reynolds 11
  Anthony McMurry 10
57 200 MR 1:35.68   Mason Adams 10 Westminster
  Zack Rabin 12
  Swinton Griffith 12
  Jeremy Godsell 11
64 200 MR 1:35.95   Luke Upchurch 11 Peachtree Ridge
  Bryce BeVier 11
  John Simmons 11
  Bradley Faxon 11
76 200 FREE 1:40.53   Matias Koski 10 Northview
108 200 FREE 1:41.16   Alec Cohen 11 Etowah
113 200 FREE 1:41.21   Conor Sweeney 12 Brookwood
110 200 IM 1:53.63   Allen Browning 11 Alpharetta
125 200 IM 1:54.00   Jack Lane 11 Lakeside-DeKalb
  DIVE     Zach Hernandez 11 Wesleyan
  DIVE     Jack Nyquist 9 Alpharetta
  DIVE     Sean Piner 10 Parkview
55 100 FLY 49.97   Hunter Hinson 12 Brookwood
90 100 FLY 50.42   Jack Beall 11 McIntosh
96 100 FLY 50.49   Jack Lane 10 Lakeside-DeKalb
114 100 FLY 50.67   Eric Madden 12 North Gwinnett
42 500 FREE 4:30.30   Will Freeman 12 Greater Atlanta Christian
61 500 FREE 4:32.70   Matias Koski 10 Northview
102 500 FREE 4:35.10   Conor Sweeney 12 Brookwood
124 500 FREE 4:36.43   Elliot Lorson 12 North Cobb
9 200 FR 1:26.75   Robbie Swan 12 Brookwood
  Aiden Sweeney 10
  Michael Trice 10
  Conor Sweeney 12
105 200 FR 1:26.85   Timothy Marsh 10 Wesleyan
  Andrew Sunderman 12
  Chase Bartlett 11
  Will Gregory 11
107 200 FR 1:26.86   Justin Robinson 12 Collins Hill
  Greg Kyle 12
  Skyler Carroll 11
  Carl Anderson 11
60 100 BK 50.85   Luke Upchurch 11 Peachtree Ridge
97 100 BK 51.37   Allen Browning 11 Alpharetta
47 100 BR 57.31   Ricky Lehner 10 Parkview
145 100 BK 51.90   Jack Beall 11 McIntosh
82 100 BR 57.95   Zack Rabin 12 Westminster
98 100 BR 58.16   Will Gregory 11 Wesleyan
118 100 BR 58.39   Peter Haas 12 Marist
128 100 BR 58.52   Brian McClintock 11 Walton
129 100 BR 58.53   Jack Lane 11 Lakeside-DeKalb
81 400 FR 3:09.91   Bryce BeVier 11 Peachtree Ridge
  Bradley Faxon 11
  John Simmons 11
  Luke Upchurch 11
 

2009-2010 Academic

 

GIRLS   BOYS
         
Haley Holcombe Brookwood 1 Branden Clay Brookwood
Allyson Sweeney Brookwood 2 Mark Dunn Brookwood
Leslie Hackler Centennial 3 Jacob Bleth Forest Park
Caitlin Richards Etowah 4 Matt Edwards Greater Atlanta Christian
Ashley Boccohucci Greater Atlanta Christian 5 Nathaniel Einfeledt Greater Atlanta Christian
Emma Eisler Greater Atlanta Christian 6 Brett Roberson Heritage-Ringgold
Corynne Leduc Kell 7 Alex Smith Kell
Andrea Mahoney Kell 8 John Gallagher Kennesaw Mountain
Meagan Akers Kennesaw Mountain 9 Zachery Vrtis Kennesaw Mountain
Sarah Comer Kennesaw Mountain 10 Joshua Newton Kennesaw Mountain
Sarah Galt Kennesaw Mountain 11 Kirill Chernoff Lakeside-DeKalb
Deborah Lipman Kennesaw Mountain 12 Charlie Oliver Lakeside-DeKalb
Laura Matalemas Kennesaw Mountain 13 Andrew Chang Lakeside-DeKalb
Christine Yi Kennesaw Mountain 14 Baron Flood Lovett
Elizabeth Kelly Lakeside-DeKalb 15 Zach Kopelman Lovett
Eleanor Sharp Lakeside-DeKalb 16 Peter Melampy Marist
Breanne Louder Lassiter 17 Clayton Stout Marist
Sarah Schimenti Lassiter 18 John Martin Long Marist
Lindzi Smith Lassiter 19 William Stamper Marist
Jennifer Zick Lovett 20 Marcus Burk McIntosh
Adrianne Del Yalle Marist 21 Joseph Dellasala Northview
Emily Fawcett Marist 22 James Sutehall Northview
Jill Morsberger Marist 23 Zannic Carabo Ringgold
Gabriela Sauza Marist 24 T. J. Lewis Ringgold
Michelle Thompson Marist 25 Chris Chow Ringgold
Sarah Trapaga McIntosh 26 Zachariah Dean Ringgold
Jannika Koski Northview 27 Michael Firsowicz Starr's Mill
Hannah McElhannon Oconee County 28    
Kelsey Gaid Pope 29    
Alexandria Lundy Social Circle 30    
Kathryne Haycraft Starr's Mill 31    
Lauren Scott Starr's Mill 32    

 

2009-2010 Scholar Teams

GIRLS   BOYS
Gold Teams   Gold Teams
     
Silver Teams   Silver Teams
   Kell  3.636     
     
         
     
Bronze Teams   Bronze Teams
   Brookwood  3.419      Brookwood  3.328
NFHS Network