The number of records is: -1
GHSSCA - All American

 

Home
GHSSCA Membership
Latest News
Meeting Notes
State Meet Info
State Meet Volunteers
Proof of Performance

New Coaches
Coaches List
Meets Info/Results
Entering Meets Proc.
Coaching Mentors
Diving
FaceBook

History / Awards
State Meet History
Swimmers of the Year
Coaches of the Year
All-State Team
All-American
State Meet Results

Links / Forms
GHSA
College Scholarships
NISCA
Old GHSSCA Site

2008-2009 All Americans

Summary of 2008-2009 All-Americans. 

 
  RELAYS RELAY MEMBERS SWIMMERS DIVERS ALL
GIRLS 17 68 34 6 108
BOYS 5 20 18 5 43
TOTAL 22 88 52 11 151
GIRLS  2008-2009
Place Event Time Name School
22 200 MR 1:45.05   Jana Mangimelli 12 Brookwood
  Anna Springer 11
  Haley Holcombe 12
  Meghan Faulkner 10
24 200 MR 1:45.12   Erin Reisinger 11 Walton
  Aven Jackson 10
  Mary Rose Palermo 11
  Jessica Graber 11
31 200 MR 1:45.63   Lauren Scott 12 Starr's Mill
  Kristen Bates 11
  Morgan Presley 9
  Katie Haycraft 12
42 200 MR 1:46.41   Courtney Ciesielski 11 Lassiter
  Shannon O'Malley 10
  Lindzi Smith 12
  Kim Carducci 10
47 200 MR 1:46.51   Leslie Hackler 12 Centennial
  Julia Treible 11
  Kristen Redmond 12
  Elizabeth Saint 10
87 200 MR 1:47.77   Kristine Polley 12 Sprayberry
  Kim Zachensky 12
  Liz Braun 11
  Lindsey Jackson 12
10 200 FREE 1:47.10   Caroline Kenney 11 North Gwinnett
20 200 FREE 1:48.38   Kelsey Gaid 12 Pope
33 200 FREE 1:49.19   Allyson Sweeney 12 Brookwood
51 200 FREE 1:50.00   Sommers Creed 10 Mill Creek
93 200 FREE 1:51.01   Liz Braun 11 Sprayberry
5 200 IM 1:58.15   Jana Manginelli 12 Brookwood
61 200 IM 2:03.57   Kristine Polley 12 Sprayberry
73 200 IM 2:04.16   Julia Treible 11 Centennial
17 50 FREE 23.10   Erin Reisinger 11 Walton
107 50 FREE 23.76   Lauren Scott 12 Starr's Mill
111 50 FREE 23.77   Jessica Graber 11 Walton
  DIVE     Ann-Perry Blank 11 Colquitt County
  DIVE     Kelsey Goodman 11 Colquitt County
  DIVE     Lauren Hall 9 Wesleyan
  DIVE     Emily Kaplan 11 Pace Academy
  DIVE     Ansley Long 11 Kennesaw Mountain
  DIVE     Hannah McElhannon 12 Oconee County
49 100 FLY 55.10   Allyson Sweeney 12 Brookwood
61 100 FLY 55.39   Lauren Scott 12 Starr's Mill
87 100 FLY 55.78   Rachael Dudley 9  Mill Creek
89 100 FLY 55.79   Lindzi Smith 12 Lassiter
 127 100 FLY 56.35   Haley Holcombe 12 Brookwood
26 100 FREE 50.15   Caroline Kenney11 North Gwinnett
52 100 FREE 50.78   Allyson Sweeney 12 Brookwood
90 100 FREE 51.22   Samantha Bosma 10 Lassiter
113 100 FREE 51.49   Katherine Huff 9 Lakeside-Evans
18 500 FREE 4:48.71   Kelsey Gaid 12 Pope
20 500 FREE 4:48.90   Sommers Creed 10 Mill Creek
110 500 FREE 4:58.23   Rachael Dudley 9 Mill Creek
115 500 FREE 4:58.53   Kristen Redmond 12 Centennial
126 500 FREE 4:58.95   Hailey White 11 Duluth
128 500 FREE 4:59.11   Sarah Williford 9 Lassiter
22 200 FR 1:35.59   Erin Reisinger 11 Walton
  Adrienne Pilchard 11
  Mary Rose Palermo 11
  Jessica Graber 11
30 200 FR 1:36.02   Kelsey Gouge 9 Brookwood
  Haley Holcombe 12
  Anna Springer 11
  Allyson Sweeney 12
32 200 FR 1:36.14   Lindzi Smith 12 Lassiter
  Shannon McLellan 12
  Kim Carducci 10
  Samantha Bosma 10
61 200 FR 1:37.15   Elizabeth Pitts 9 Marist
  Meredith Nakamo 10
  Callie Northrop 10
  Lauren Pfohl 12
68 200 FR 1:37.24   Lauren Scott 12 Starr's Mill
  Kristen Bates 11
  Morgan Presley 9
  Katie Haycraft 12
5 100 BK 53.71   Erin Reisinger 11 Walton
23 100 BK 54.77   Jana Manginelli 12 Brookwood
76 100 BK 56.25   Katherine Huff 9 Lakeside-Evans
88 100 BK 56.48   Courtney Ciesielski 11 Lassiter
102 100 BK 56.77   Callie Nettles 11 North Cobb
31 100 BR 1:03.10   Julia Treible 11 Centennial
76 100 BR 1:04.25   Kristine Polley 12 Sprayberry
102 100 BR 1:04.79   Morgan Presley 9 Starr's Mill
17 400 FR 3:26.57   Allyson Sweeney 12 Brookwood
  Kelsey Gouge 9
  Meghan Faulkner 10
  Jana Mangimelli 12i
60 400 FR 3:30.74   Courtney Ciesielski 11 Lassiter
  Ansley Crenshaw 11
  Sarah Williford 9
  Samantha Bosma 10
62 400 FR 3:30.78   Leslie Hackler 12 Centennial
  Caitlin Bell 9
  Julia Treible 11
  Kristen Redmond 12
63 400 FR 3:30.90   Katherine Daniels 10 Marist
  Meredith Nakamo 10
  Elizabeth Pitts 9
  Lauren Pfohl 12
77 400 FR 3:31.56   Heather O'Toole 12 St. Pius X
  Emily Kinitz 12
  Morgan Peterson 10
  Haley Durmer 9
 84 400 FR 3:32.04   Sommers Creed 10 Mill Creek
  Frederique Kefebvre 9
  Rachael Dudley 9
  Marlie Creed 12

 
BOYS  2008-2009
Place Event Time Name School
70 200 MR 1:35.57    Ben Bondurant 12  Westminster
   Palmer Greene 12 
   Swinton Griffith 11 
   Chris Faux 12
90 200 MR 1:35.97    Taylor Capers 11 Lakeside-Evans
   Eric Chiu 12 
   Jimmy Meixiong 12
   Charlie Johnson 12 
109 200 MR 1:36.26    Kevin Spiwak 12 Norcross
   Andrew Feeney 12 
   Connor Stickney 12
   Sean Bagent 12 
40 200 FREE 1:38.98   Jack Lane 10 Lakeside-DeKalb
43 200 FREE 1:39.13   Will Freeman 11 Greater Atlanta Christian
93 200 FREE 1:40.37   Graham Munger 12 St. Pius X
43 200 IM 1:51.12   Ben Bondurant 12 Westminster
64 200 IM 1:52.10   Brett Roberson 12 Heritage-Ringgold
67 200 IM 1:52.18   Jeff Cox 12 Lakeside-DeKalb
110 200 IM 1:53.19   Danny Nguyen 12 Brookwood
122 200 IM 1:53.40   Jake Stevens 11 Marist
  DIVE     Zach Hernandez 10 Wesleyan
  DIVE     Marty Long 12 Marist
  DIVE     Nic Price 12 Colquitt County
  DIVE     Stevie Vines 12 Westminster
  DIVE     Alex Watson 12 Woodstock
27 100 FLY 48.86   Jack Lane 10 Lakeside-DeKalb
99 100 FLY 50.40   Danny Nguyen 12 Brookwood
59 100 FREE 45.55   Eric Chiu 12 Lakeside-Evans
116 100 FREE 46.06   Jeff Cox 12 Milton
1 500 FREE 4:19.32   Will Freeman 11 Greater Atlanta Christian
86 100 BK 51.21   Eric Chiu 12 Lakeside-Evans
52 100 BR 57.22   Brett Roberson 12 Heritage-Ringgold
79 100 BR 57.67   Kevin Doran 12 Mill Creek
80 100 BR 57.68   Andrew Feeney 12 Norcross
123 100 BR 58.21   Drew Ellwanger 12 Eastside-Covington
100 400 FR 3:09.79   Danny Nguyen 12  Brookwood
  Mark Dunn 12
  Ken Bolton 11
  Conor Sweeney 11
112 400 FR 3:10.21   Luke Upchurch 10 Peachtree Ridge
  John Simmons 10
  Bryce BeVier 10
  Tommy King 12
 

2008-2009 Academic

 

GIRLS   BOYS
         
Haley Holcombe Brookwood 1 Branden Clay Brookwood
Allyson Sweeney Brookwood 2 Mark Dunn Brookwood
Leslie Hackler Centennial 3 Jacob Bleth Forest Park
Caitlin Richards Etowah 4 Matt Edwards Greater Atlanta Christian
Ashley Boccohucci Greater Atlanta Christian 5 Nathaniel Einfeledt Greater Atlanta Christian
Emma Eisler Greater Atlanta Christian 6 Brett Roberson Heritage-Ringgold
Corynne Leduc Kell 7 Alex Smith Kell
Andrea Mahoney Kell 8 John Gallagher Kennesaw Mountain
Meagan Akers Kennesaw Mountain 9 Zachery Vrtis Kennesaw Mountain
Sarah Comer Kennesaw Mountain 10 Joshua Newton Kennesaw Mountain
Sarah Galt Kennesaw Mountain 11 Kirill Chernoff Lakeside-DeKalb
Deborah Lipman Kennesaw Mountain 12 Charlie Oliver Lakeside-DeKalb
Laura Matalemas Kennesaw Mountain 13 Andrew Chang Lakeside-DeKalb
Christine Yi Kennesaw Mountain 14 Baron Flood Lovett
Elizabeth Kelly Lakeside-DeKalb 15 Zach Kopelman Lovett
Eleanor Sharp Lakeside-DeKalb 16 Peter Melampy Marist
Breanne Louder Lassiter 17 Clayton Stout Marist
Sarah Schimenti Lassiter 18 John Martin Long Marist
Lindzi Smith Lassiter 19 William Stamper Marist
Jennifer Zick Lovett 20 Marcus Burk McIntosh
Adrianne Del Yalle Marist 21 Joseph Dellasala Northview
Emily Fawcett Marist 22 James Sutehall Northview
Jill Morsberger Marist 23 Zannic Carabo Ringgold
Gabriela Sauza Marist 24 T. J. Lewis Ringgold
Michelle Thompson Marist 25 Chris Chow Ringgold
Sarah Trapaga McIntosh 26 Zachariah Dean Ringgold
Jannika Koski Northview 27 Michael Firsowicz Starr's Mill
Hannah McElhannon Oconee County 28    
Kelsey Gaid Pope 29    
Alexandria Lundy Social Circle 30    
Kathryne Haycraft Starr's Mill 31    
Lauren Scott Starr's Mill 32    

 

2008-2009 Scholar Teams

GIRLS   BOYS
Gold Teams   Gold Teams
     
Silver Teams   Silver Teams
   Kell  3.636     
     
         
     
Bronze Teams   Bronze Teams
   Brookwood  3.419      Brookwood  3.328
NFHS Network